sobota 15. června 2013

Obrázky







Video

Následující video nám ukáže, jak se správně vaří káva.


Další dvě videa jsou o závislost na kávě. Obě v angličtině.






Zbavení závislosti

Sedm způsobů, jak se zbavit závislosti na kofeinu

Kofein patří mezi nejrozšířenější stimulanty vůbec především díky své schopnosti potlačit únavu a zvýšit bdělost. Stejně jako každá psychoaktivní látka i kofein má své stinné stránky včetně pálení žáhy či nespavosti.

Hlavními zdroji kofeinu jsou především káva a čaj, menší množství kofeinu obsahuje i kakao. Mezi negativní projevy kofeinu patří zrychlená srdeční činnost, žaludeční bolesti nebo pálení žáhy.
Podle některých studií se kofein podílí na zvýšení rizika vzniku osteoporózy nebo rakoviny prsu. Obvyklými abstinenčními příznaky po vysazení kofeinu jsou nervozita a podrážděnost, ospalost a bolesti hlavy. Pokud jste se rozhodli s pitím kávy skoncovat, pomohou vám následující tipy.
Přestávejte postupně

Přestávejte postupně
"Pokud pijete hodně kofeinu, bude lepší vzdát se ho pomalu," říká expertka na výživu Keri Gansová, mluvčí American Dietetic Association a autorka knihy "The Small Change Diet".

Najděte si jiný nápoj
Pomalé vysazování by mělo pomoci snížit intenzitu abstinenčních příznaků a také vám poskytnout čas k vytvoření si nových návyků, které nahradí ten starý. "Nové návyky nevzniknou přes noc," říká Gansová. "Pamatujte si však, že kofein můžete získávat i z jiných zdrojů, jako je třeba čokoláda."
Jedna z prvních věcí, které Gansová doporučuje při snaze zbavit se závislosti na kofeinu, je nahradit kávu jiným nápojem, jako je třeba káva bez kofeinu.

I bezkofeinová káva sice obsahuje malé množství kofeinu (od 2-25 mg na šálek oproti 100 mg v běžné kávě), ale i tak je to dobrý způsob, jak postupně snížit přísun kofeinu. Jestliže pro vás má popíjení horkého šálku kávy spíše relaxační efekt, vyzkoušejte jiné horké nápoje, jako jsou bylinné čaje nebo i horká voda.


Pijte více vody
Zvýšený příjem tekutin v podobě teplé nebo studené vody je dalším skvělým způsobem detoxifikace. Podle nedávné studie jsou hlavními abstinenčními příznaky při vysazení kofeinu únava a obtížné soustředění se. Zvýšený přísun vody pomůže zvýšit bdělost při abstinenci a odstranit nepříjemnou únavu.

"Naše těla se skládají převážně z vody," připomíná Gansová. "Naše těla prostě mají vodu ráda."

Cvičte více než obvykle
Cvičení je stejně mocný stimulant – možná i mocnější – než kofein. Fyzická aktivita je proto účinný způsob boje nejen s únavou, ale i s podrážděností, která přijde po vynechání kofeinu.

"Cvičení je přírodní povzbuzovač, energii získáte prostě jen ze cvičení," vysvětluje Gansová.
Jezte zdravě a pravidelně
Základní pravidlo? Vyhněte se sladkým a mastným pokrmům a jídlům z fast foodu. Nejenže vás těžké pokrmy uspí, ale také zhorší pálení žáhy. Namísto toho si dejte ovoce, zeleninu a celozrnné potraviny.

"Jídlo je zdroj energie, proto se ujistěte, že dostáváte adekvátní množství," říká Gansová, která rovněž doporučuje jíst každé tři až čtyři hodiny a rozhodně nevynechávat snídani. "Čím hladovější budete, tím budete mrzutější," vysvětluje Gansová.

Dbejte na dostatek spánku
Jestliže se rozhodnete vzdát se kofeinu, počítejte s tím, že budete nejspíš unavení, zvláště pokud jste kávu popíjeli proto, aby vás nabudila. Nejlepším bojovníkem proti únavě je spánek, proto se snažte spát alespoň osm hodin.

Pro kvalitní spánek a snadné usínání si odepřete odpolední šlofíky, pravidelně cvičte a choďte spát a vstávejte přibližně ve stejnou dobu každý den.

Jóga, meditace, masáž a další relaxační techniky pomohou proti podrážděnosti, nervozitě a problémům se soustředěním, které nastanou po vysazení kofeinu.

To platí především pro kafaře, kteří si kávu dopřávají jako způsob relaxace. Hodina jógy nebo třeba jen pět minut meditace v sedě tak může být vhodnou náhradou šálku kávy.

Závislost na kávě a naši předci

Bez kávy je život už skoro nepředstavitelný. Například v České republice ji podle statistik pije osmdesát procent dospělé populace.
Vědecký tým z univerzity v Severní Karolíně v USA zkoumal, proč jsou mezi lidmi v míře pití kávy takové rozdíly.
Dospěli k závěru, že to je dáno především geneticky. Jde o rozdíly enzymu, označovaného jako CYP1A2.
Kofein se rozkládá především v játrech enzymem CYP1A2. Mutace v genu souvisejícím s tímto enzymem mění kofeinový metabolismus.
Vědci měli k dispozici bohatý a dlouhou dobu shromažďovaný materiál. Zkoumali pití kávy u celkem 47 tisíc Američanů, záznamy pocházejí z let 1984 až 2001.
"Lidé si to ani moc neuvědomují, ale u řady věcí je rozhodujícím faktorem genetika. Včetně kouření nebo pití alkoholu," říká jeden z autorů studie, Neil Corporaso z amerického národního institutu pro výzkum rakoviny.
Způsob, jakým kdo pije kávu a jaké konzumuje množství, má své důvody, které nejsou nahodilé. "Jsou dané," dodává.
Káva se začala pít v polovině 15. století na Arabském poloostrově a odtud se rozšířila do celého světa. V Evropě je spojována především s Itálií.
Nizozemští experti loni přišli s nečekaným zjištěním, že konzumace několika šálků kávy denně zřejmě chrání před onemocněním srdce. Po dobu 13 let zkoumali účinky kávy na 40 tisíc lidí.
Došli k závěru, že riziko onemocnění se snížilo o pětinu u těch osob, které denně vypily dva až čtyři šálky kávy. Pravděpodobnost srdečního onemocnění u konzumentů více než šesti šálků čaje denně sníží až o třetinu.
Tradičně ale lékaři varují, že káva škodí lidem se srdečním onemocněním a zvyšuje riziko infarktu.